תכנון פרישה

תכנון פרישה

אחד הרגעים המשמעותיים ביותר בחייכם עומד להגיע: בעוד כשנה או אפילו בעוד כמה חודשים אתם יוצאים לפנסיה. אתם נמצאים כבר עם רגל אחת מחוץ למשרד, מתכוננים לחופשה החלומית שלכם באיי יוון, אך לפני הכול – מומלץ לבצע תכנון פרישה ולבדוק אילו זכויות מגיעות לכם כאשר אתם מסיימים את תקופת ההעסקה במקום שבו עבדתם כמה שנים טובות.

תכנון פרישה עם סוכנות לביטוח גלעד גרנדש

כדי לתכן את הפרישה באופן אופטימלי, מומלץ לעשות שיעורי בית ולאסוף נתונים על כל העבודות שבהם עבדתם. מבין הנתונים, יש צורך לאסוף מידע על קופות הגמל (היתרה הנוכחית בקרן, תאריך ההצטרפות לקרן), קרן פנסיה (סכום היתרות הנכונות להיום) והעתקים של פוליסות ביטוח או פוליסות מנהלים. כמו כן, מומלץ לאסוף מסמכים רלוונטיים כדוגמת הסכמי עבודה, הסכמים קיבוציים, טיוטות הסכמי פרישה, חוזרים לתנאי פרישה וכדומה.

מהי פרישה מרצון?

לפעמים מעדיף המעסיק לגרום לפרישה מרצון של עובד. פעולה זו מאפשרת לו לרענן צוות העובדים שלו מצד אחד, ומצד שני היא אינה פוגעת בעובד הוותיק ומאפשרת לו לקבל את הזכויות המגיעות לו. גם פרישה מרצון מצריכה תכנון פרישה. באופן כללי, קיימים 4 מצבים להסכמי פרישה מסוג זה:

  • מסלול מענקים – במקרה זה מקבל העובד מענק מיוחד, אך את כספי הפנסיה שלו יקבל רק כאשר יגיע לגיל פרישה.
  • מסלול פנסיה – במסלול זה משלם המעסיק לעובד כספים במסגרת פנסיה מפעלית או תקציבית עד להגעת העובד לגיל פרישה. לאחר מכן ממשיך לקבל העובד פנסיה במסלול הרגיל.
  • תשלום חודשי – במסגרת מסלול זה מקבל העובד פיצויים עד שמגיע לגיל פרישה.
  • חבילת פרישה – חבילה הכוללת פיצויים גדולים ותנאים טובים עבור עובדים המסכימים לתנאי פרישה מרצון.

איך קובעים תכנון פרישה ?

תכנון הפרישה נקבע לפי מספר קריטריונים כמו המצב הבריאותי, ריכוז כללי של כל החסכונות שהצטברו עד כה, מצב ההשקעות, המצב הבריאותי של המבוטח, תנאי הריבית הקיימים בקרן הפנסיה וכדומה. לקבלת פרטים נוספים פנו אל גרנדש גלעד – סוכן לביטוח בע"מ.

מאמרים נוספים :